Zprávy ze sadovky

 Od 30. listopadu bude ve škole většina žáků. Hurá.

Na konci listopadu se do škol vrátí většina žáků. Podle ministra školství Roberta Plagy a ministra zdravotnictví Jana Blatného by se 30. listopadu měly otevřít školy pro celý první stupeň základních škol, pro deváté ročníky ZŠ a turnusově (v rotačním systému) se do školních lavic vrátí i ostatní ročníky druhého stupně. Podmínkou je schválení přesunu ČR z pátého do mírnějšího čtvrtého protiepidemického stupně rizika, který má v pátek 20.11. schvalovat vláda.

Plán výuky pro prosinec

Rozvolňovací opatření v naší zemi umožňuje prezenční vzdělávání pro první stupeň a deváté ročníky základních škol. 6. – 8. ročníky se budou vzdělávat turnusovým způsobem. Třídy zařazené do „rotačního systému“ jsou rozděleny na dvě skupiny, kdy jedna skupina se bude učit ve škole a druhá doma (viz. tabulka dole).

1. skupina: 6.A, 6.B, 6.C, 7.B

2. skupina: 7.A, 8.A, 8.B, 8.C

první stupeň  6.A, 6.B, 6.C, 7.B 7.A, 8.A, 8.B, 8.C 9.A, 9.B
30. 11. – 4. 12. prezenčně prezenčně distančně prezenčně
7. 12. – 11. 12. prezenčně distančně prezenčně prezenčně
14. 12. – 18. 12. prezenčně prezenčně distančně prezenčně

PROTIEPIDEMICKÁ OPATŘENÍ
VE ŠKOLÁCH

 

OD 18. LISTOPADU

 

ROUŠKY – pro všechny po celou dobu pobytu ve škole

ČASTÉ VĚTRÁNÍ – po 30 minutách nebo uprostřed každé hodiny
Význam roušek a častého větrání ve třídách pro významnou redukci rizika přenosu C19 názorně ukazuje video na profilu sociální sítě ministra školství.

„Naprosto chápu rodiče, ale i děti, že berou roušky jako omezující věc, ale je to nezbytné. Je to jedno ze zásadních opatření, která mohou snížit výskyt viru v populaci,“ řekl ministr školství.

Pro školní stravování a družiny platí stejná pravidla jako od středy po nástupu žáků 1. a 2. tříd. Děti by se tam neměly potkávat z různých tříd. Zakázané jsou nadále hodiny tělocviku, zpěvu a školy v přírodě. 

Slovo ministra školství

Proč se základní školy se otevírají až od 30. listopadu?

„Je potřeba, aby při změnách a návratu velkého počtu žáků do škol byl dostatečný čas na jejich přípravu. Aby to rodiče i děti věděli dostatečně dopředu,“ uvedl Plaga. „Je třeba celou výuku organizačně nachystat. Školy vždy dostanou dost času na to, aby se na rozvolňující opatření připravily,“ dodal. Zpoždění otevření škol proti zlepšení vývoje epidemie, když se přesun ČR do čtvrtého stupně protiepidemického systému očekává od pondělí, podle Plagy situaci zpřehledňuje.

Děti, které rodiče nechtějí do škol poslat třeba kvůli tomu, že žijí v domácnosti s rizikovým příbuzným nebo mají samy sníženou imunitu, se mohou vzdělávat v rámci individuálního studijního plánu. 

„Je ale dobré podotknout, že škola není jediné rizikové místo. Nedovedu si představit, že dítě nechodí do školy a je dalšího půl roku zavřené doma. Rodina musí kromě debaty se školou řešit režimová opatření i na úrovni rodiny. Vir je všudypřítomný.“

Robert Plaga

ministr školství, mládeže a tělovýchovy

protiepidemický systém

PES pro školství

Školská část matice opatření ProtiEpidemického Systému (PES) Ministerstva zdravotnictví, je rozdělena do pěti stupňů. „Tabulka je výsledkem spolupráce mezi ministerstvy školství a zdravotnictví a zohledňuje priority české vzdělávací soustavy,“ řekl Robert Plaga.

Stupeň 1 I.st – prezenční výuka
II.st – Prezenční výuka
Stupeň 2 I.st – prezenční výuka.
II.st – prezenční výuka
Stupeň 3 I.st – prezenční výuka.
II.st – Rotační prezenční výuka (střídání celých tříd po týdnech).
Prezenční výuka 9. ročníků ZŠ.
Stupeň 4 I.st – prezenční výuka.
II.st – Rotační prezenční výuka (střídání celých tříd po týdnech).
Prezenční výuka 9. ročníků ZŠ.
Stupeň 5 I.st – prezenční výuka 1. a 2.ročníků
II.st – Distanční výuka.

 

Odkazy a zdroje

Experts In Every Subject

Všechny informace se snažíme doplňovat na web školy a posílat vám je do vašich e-mailových schránek. Přesto máme pro vás pár odkazů, které pro vás mohou být užitečné.

Nejčastější dotazy ke školství a koronaviru

O Covidu-19 s dětmi

Odkazy na vhodné zdroje, kde se mohou učitelé nebo rodiče inspirovat, jak mluvit s dětmi o koronaviru arozumět současné situaci.

eRouška

Mobilní aplikace eRouška usnadní vyhledávání lidí s rizikem nákazy koronavirem v Česku v rámci systému Chytré karantény.

ČT edu

Tisíce vzdělávacích videí pro školáky na webu České televize. Videa vybírají zkušení učitelé s odpovídající aprobací.

Novinky & důležité informace

Brzy na viděnou!

Doufejme, že se brzy budeme moct potkat osobně, do té doby nás ale neváhejte kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. Využít můžete i naši anonymní Poštovní schránku a napsat nám vzkaz. Věřte, že se každým vaším podnětem zabýváme. Jsme za každou zpětnou vazbu a komunikaci s vámi rádi, jen díky vám a informacím od vás se můžeme pořád zlepšovat.

327 315 741

Když nám budete chtít zavolat

reditel@sadovka.cz

Když nám budete chtít napsat