pro učitele

Tipy na online výuku pro učitele

V reakci na epidemiologickou situaci spousta organizací poskytla své jinak placené služby zcela ZDARMA, buď po dobu jednoho měsíce, po dobu uzavření škol anebo do konce školního roku. Podívejte se, jaké možnosti, jako učitelé, máte v této době distanční výuky k dispozici. Chceme vás inspirovat a přinášet vám zdroje k aktuálnímu dění ve školství.
Stránku budeme průběžně aktualizovat, budeme rádi i za vaše tipy, nápady nebo zkušenosti.

#LarningIsNewFitness

Vzhledem k posledním událostem tykajících se uzavření škol a omezení výuky si řada škol pokládá otázku, jak vyřešit distanční vzdělávání žáků. Smyslem této stránky je poskytnout Vám ucelené praktické informace, zdroje a kontakty, které Vám mohou pomoci rozjet distanční výuku u Vás na škole, ať již cloudové služby Microsoft používáte, či se k tomu teprve chystáte.

Žáci a pedagogové na Sadovce mají k dispozici Office 365 Education, včetně aplikací Word, Excel, PowerPoint, OneNote a nyní Microsoft Teams a navíc dalších nástrojů pro výuku. Office 365 funguje stejně jako vy: všude. Známé aplikace a vždy přístupné soubory se aktualizují v reálném čase pro bezproblémovou a snadnou tvorbu učebního plánu.

 

Teams

Konverzace, obsah, úkoly a aplikace na jednom místě díky Microsoft Teams. Díky využívání nástroje Teams mohou učitelé snadno a rychle přecházet od přehledu konverzací do vzdělávacího obsahu bez složitého přepínání aplikací a dalších nástrojů.

 

Chtěli byste začít používat Teams, ale nevíte, jak na to? Koukněte na video.

Teams - jak je spustit

Krátký videonávod jak krok po kroku spustit Teams přes prohlížeč. Teams můžete mí i jako appku ve svém smartphonu (Windows, Android, iOS) – fungují na bázi moderních chatovacích aplikací. Už žádné maily, ale jednoduchý chat, prostá konverzace

Teams - večerní univerzita

Moderní komunikace ve škole musí být dynamická, nabídnout obsah i komunikaci na jednom místě a hlavně musíte umět cokoliv dohledat.  Jediné místo, kde se sbíhají nitky konverzací mezi učiteli a žáky, najdete tu potřebné soubory pro výuku i zápisky z hodin

Teams - z pohledu učitele

Jste učitelé a potřebujete pomoci při prvních krocích v jeho používání? V tomto videu se dozvíte, jakým způsobem můžete vytvářet týmy, jak a kde najdete plánování virtuálních hodin pro studenty nebo jak zadávat a opravovat úkoly a kvízy

Teams - z pohledu žáka

Jste žáci a potřebujete pomoci při prvních krocích v jeho používání? V tomto videu se dozvíte, jakým způsobem můžete být přidáni do týmů, jak a kde najdete virtuální hodiny, které pro vás učitelé pořádají, a jak mít přehled o všech úkolech nebo kvízech

Potřebujete poradit?
Líbí se vám myšlenka nástrojů
Office 365 a chtěli byste je na své škole využít pro distanční výuku? Napište nám, propojíme vás!

2 + 9 =

Další skvělé tipy pro učitele na online vzdělávací aktivity

Online výuka (E-learning) naštěstí už dávno není ve svých počátcích a tak dnes máme k dispozici velké množství cest, jak potřebné informace a výukové materiály k dětem i digitální cestou doručit.

O2 Chytrá škola

Internet je plný super služeb, které můžou žákům a učitelům pomoci jak při samotném vyučování, tak i například k testování znalostí. O2 pro vás vybralo několik nástrojů a služeb, které vám mohou pomoci.

MŠMT #nadálku

Materiálů pro online výuku je mnoho, stejně tak existuje i mnoho způsobů, jak spolu v digitálním prostoru komunikovat. Tento web si klade za úkol poskytnout základní orientaci v dostupných nástrojích a zdrojích informací.

Umíme to

Umíme to je nástroj na důkladné procvičování učiva. Máme kvalitní obsah a pestrou paletu cvičení. Učiteli nabízíme možnost zadávat domácí úlohy, které systém sám zkontroluje. Dva měsíce jsou zdarma!

Fraus
Nakladatelství Fraus se rozhodlo poskytnout všem žákům, učitelům i školám od středy 11. března 2020 do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma.

Nová škola

Nakladatelství Nová škola pomáhá s učením na dálku. Žáci mohou zdarma (po dobu zavření škol) využívat přístup ke všem interaktivním učebnicím! Skvělá jsou i výuková videa Matýskova matematika.

Perpetuum

E-learning již dávno není ve svých počátcích, k dispozici máme velké množství cest, jak potřebné informace a materiály k dětem a studentům doručit. Skvělý rozcestník zdrojů a nástrojů pro vzdělávání digitální formou.

EMA RVP

EMA má mísu? Kdepak! EMA má ověřené a kvalitní výukové materiály! Její největší předností je, že na jediném místě soustředí databázi odkazů na digitální vzdělávací zdroje s otevřenou licencí, jinak uložené na několika různých portálech a webech.

Khanova škola

Česká varianta populární Khan academy  je komunita lidí, která chce zlepšit možnosti vzdělávání, najdete tady přes 3000 videolekcí zadarmo a pro každého žáka, pro každou třídu. Partnery této organizace jsou Google a Scio.

Kartografie Praha

Kartografie Praha ve spolupráci s Nakladatelstvím Fraus zpřístupnila do odvolání zdarma všechny tři interaktivní atlasy. Jedná se o interaktivní verzi Školního atlasu světa, Školního atlasu Česka a Vlastivědných map pro 1. stupeň ZŠ

Akademie věd ČR

pod hashtagem #veda_na_doma bude společně s ústavy AVČR po dobu nastalé hygienicko-epidemiologické situace pravidelně každý den publikovat příspěvek s tipem na domácí pokusy, časopisy, online výstavy i výuková videa a jsou TOP strop!

Otevřené vzdělávání

Otevřené vzdělávání je v první řadě o odstraňování překážek ve vzdělávání. Například volným zpřístupněním obsahu a dat pro další využití. Může však jít i o kulturní změny, jako je posun k novým výukovým metodám a postupům.

H-Edu

Využijte zásobárnu gradovaných testů. Po dobu uzavření škol na základě vládního nařízení budete mít k dispozici všechny učebnice a pracovní sešity Hejného metody vydané H-mat, o.p.s. v elektronické podobě zdarma – k dispozici i s metodikami.

Škola na dálku

Podívejte se na ukázky, jak využívat produkty Microsoft Office 365 k distančnímu vzdělávání. Školy mají možnost zdarma využívat online služby pro komunikaci, zadávání online domácích úkolů a především pro pořádání online vyučovacích hodin.

JSNS

V souvislosti s uzavřením škol dočasně Jeden svět na školách volně zpřístupňuje veškerý obsah vzdělávacího portálu JSNS.CZ, aby s ním mohli vyučující pracovat při vzdálené výuce žáků. Filmy a další materiály mohou využívat také rodiče se svými dětmi.  

A JEŠTĚ PÁR NÁPADŮ NA JEDEN KLIK

Scio

Scio do českého vzdělávání zavedla měření výsledků vzdělávání a obecných studijních předpokladů. Do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. – 9. tříd a zaberou max. 20 minut.

Drill & Skill

Trenažéry jsou vhodné zejména tam, kde je důležité 100% zvládnutí dovednosti, protože jinak by nastaly problémy s pokročilejšími navazujícími činnostmi.

počítání • slovíčka • chemické názvosloví • přírodopisné poznávačky • slepé mapy

Czechitas - akademie programování

IT je zábava, a Czechitas o tom hodně ví. Taky že je součástí našeho každodenního života a je v něm budoucnost. K možnosti naučit se základy kódování přímo z pohodlí domova už chybí jen jeden klik. Naučte se základy programování nebo grafiky.

Minecraft Education Edition

Minecraft: Education Edition je až do konce června pro naši školu ZDARMA. Využijte této příležitosti gamifikace ve výuce – jak v pro děti známém a zábavném herním prostředí i učit. Pomocí Minecraftu se dá i vzdáleně učit chemie, dějepis, cizí jazyky nebo matematika. Zn.: Testováno na dětech

EduTeam

EduTeam – tým pedagogů, kteří se již přes 10 let věnují rozvoji digitálních technologií ve školství – připravil výběr nejzajímavějších aplikací a zdrojů pro výuku ve škole i doma. Aplikace lze rychle a efektivně vyhledat a filtrovat.

Techambition

Online aplikace usnadňující učitelům přípravu poutavých hodin matematiky. Díky využití umělé inteligence pomáhá zařadit aktivizující a zábavné učební postupy. Primárně je určená středním školám, ale osmičky a devítky se tam najdou taky.

Abaku

Dokážeme rozluštit jednotlivá písmena, umíme je spojit do slov a slova do vět, a to bez jakýchkoliv pomocných znaků. Písmenka P, E, S přečteme a spojíme do slova a hned si vytvoříme i představu chlupatého štěkajícího čtyřnožce. Jak je to s čísly?

Matemág

Co kdyby se učení matematiky proměnilo v zábavnou hru? Matemág je hra postavená na principech Hejného metody. Děti samy objevují matematické zákonitosti a díky vtažení do poutavého příběhu si potřebné znalosti lépe osvojí.

iMyšlení

Výukový software „Výlety šaška Tomáše“ slouží k rozvoji algoritmického myšlení dětí od útlého věku. Na mapách města, parku nebo zoologické zahrady budou děti přemýšlet, tvořit a řešit problémy. Postava Tomáše se pohybuje v síti cest a křižovatek a potřebuje někoho, kdo by ji vedl. Děti zjišťují, co se kde na mapě nachází a jak se tam dá dostat. Hra je vytvořena pro nejmenší, a tak se vše ovládá dotykem.

Texty a audio-video data k aktuálnímu dění ve školství

Sledujte také náš Facebookový profil, budeme se snažit vám přinášet ty nejnovější zdroje

Bojové podmínky testují školství: Nečeká nás nic lehkého

Robert Plaga

Výzva, Seznam zprávy

Současná situace je velkou příležitostí pro experiment,“ ujišťuje odborník na vzdělávání

Bohumil Kartous

Rozhlas Dvojka - Blízká setkání, Odpovídal Bob Kartous z centra vzdělávání EDUin

Pojďme využít příležitosti a na chvíli zrušit povinné úkoly i známky. A pozorujme, co se stane

Tomáš Chrobák

Domácí příprava, Rodiče vítáni

Rodiče jsou zděšení. Teď vidí, co se ve škole děje. Je to ale pozitivní rána

Tomáš Feřtek

Martin Veselovský, DVTV

Rady pro aktuální dění, UčitOnline

Informační centrum o vzdělávání, Eduin

Zpětná vazba při online výuce

Edukační laboratoř

Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova, www.edukacnilaborator.cz

Máte také svůj tip? Napište nám! Rádi náš rozcestník doplníme.

Telefon

327 315 741

Adresa

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ČÁSLAV SADOVÁ
Sadová 1756
286 01 Čáslav

7 + 8 =

Smyslem vzdělávání na Sadovce je, aby se naši žáci dokázali samostatně a sebevědomě rozhodovat, byli odpovědní za sebe a za své okolí, ve kterém žijí – ať už v průběhu prvních devíti let školního života nebo kdykoliv později.

SLEDUJTE NÁS